Bağ & Günen Hukuk Bürosu
Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma : 09:00 -18:00

Bağ & Günen Hukuk Bürosu

ENGB

Gayrimenkul Satın Alınması, Sabit Sermaye Yatırımı Gibi Yollarla Türk Vatandaşlığının İstisnai Olarak Kazanılması

Türk Vatandaşlığı Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğin Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanılmasını düzenleyen 20’nci maddesine ilişkin değişiklik 12 Ocak 2017 tarihli ve 29946 sayılı Resmî Gazete’de yayımlandı. Değişiklik ile gayrimenkul satın alınması, sabit sermaye yatırımı, istihdam yaratılması gibi belirli hallerde Türk vatandaşlığının istisnai olarak kazanımı düzenlendi.

12 Ocak 2017’de yürürlüğe giren değişiklik kapsamında aşağıdaki şartlardan herhangi birinin sağlanması halinde İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararı ile yabancı kişilerin Türk vatandaşlığını kazanması mümkün hale getirildi:

  1. En az 2.000.000 Amerikan Doları tutarında sabit sermaye yatırımı gerçekleştirildiğinin Ekonomi Bakanlığınca tespiti,
  2. En az 1.000.000 Amerikan Doları tutarında taşınmazın tapu kayıtlarına üç yıl satılmaması şerhi koyulmak şartıyla satın alındığının Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca tespiti,
  3. En az 100 kişilik istihdam oluşturulduğunun Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca tespiti,
  4. En az 3.000.000 Amerikan Doları tutarında mevduatın üç yıl tutma şartıyla Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara yatırıldığının Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunca tespiti,
  5. En az 3.000.000 Amerikan Doları tutarında Devlet borçlanma araçlarının üç yıl tutmak şartıyla satın alındığının Hazine Müsteşarlığınca tespiti.

Türk vatandaşlığının kazanımına ilişkin mevzuat ve uygulaması hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.